siuliniai dumbliai

Dumbliai akvariume

 Dumbliai akvariume neabejotinai yra didžiausia kiekvieno akvariumo savininko problema, nesvarbu, ar tai būtų klasikinis bendras akvariumas, akvascape, biotopinis ar vien tik žuvų ir krevečių veisimosi rezervuaras. Susidūrę su dumblių maru, daugelį akvariumininkų tikrai priverčia atsisakyti savo gražaus pomėgio. Tačiau dabar yra nemažai gerų būdų kovoti su dumbliais bei neleisti jiems plisti.

Kas yra dumbliai?

 Terminas „dumbliai“ iš esmės yra bendrinis pavadinimas, apimantis daugybę gyvų būtybių. Visi augalai, kurie nėra samanos (kerpsamanės, lapinės samanos arba lapsamanės ir ragažolės) ir aukštesni augalai (paparčiai, granitinių samanų augalai ir sėkliniai augalai), yra dumbliai. Tai yra mikroskopiniai vienaląsčiai organizmai arba siūlinės formos, taip pat vadinamieji makrodumbliai, tokie kaip jūros dumbliai, kurių ilgis gali siekti net 60 metrų. Dumbliai yra labai svarbūs gyvybei žemėje. Kaip ir mikrobai, t.y. virusai, bakterijos ir kiti mikroorganizmai, taip ir dumbliai mūsų aplinkoje yra visur. Yra net dumblių, kurie gali pasyviai skristi oru kaip vadinamasis aeroplanktonas, kad pasiektų naujas gyvenvietes. Taikant mūsų akvariumą, tai visų pirma reiškia: dėl jų paplitimo vargu ar įmanoma užkirsti kelią dumblių perkėlimui į akvariumą.

Mitas apie akvariumą be dumblių

 Dėl paaiškintų priežasčių turėtų būti aišku, kad dumbliai yra tiesiog akvariumo dalis. Tiesiog nėra akvariumų, kuriuose visiškai nebūtų dumblių, kad ir kaip gerai jie būtų prižiūrimi. Žinoma, yra akvariumų, kuriuose vizualiai beveik nėra matomų dumblių, tačiau jie vis dar yra mažiausia forma (kartais kaip vienaląsčiai organizmai), pirmiausia vadinamojoje bioplėvelėje. Tai visų akvariumo paviršių danga, kurioje yra dumblių ir kitų įvairių mikroorganizmų. Tai nėra neigiamas dalykas, bet iš tikrųjų labai svarbu ekologinei pusiausvyrai akvariume. Be to, bioplėvelė naudojama kaip maistas daugeliui augančių gyvūnų. Taip pat turėtumėte žinoti, kad dumblių formavimasis didėja, ypač nestabilaus įsibėgėjimo fazėje po naujo įrengimo. Visiškai normalu, kad naujame akvariume pirmiausia išgyvenama diatomijos fazė, po kurios seka žaliųjų dumblių fazė. Ilgainiui akvariumas be matomų dumblių yra tikrai įmanomas net pradedantiesiems augalų akvariumų laikymo srityje. Jums tereikia atkreipti dėmesį į tam tikrus pagrindinius dalykus ir žinoti dumblių augimo priežastis.

Dumblių akvariume atsiradimo priežastys

amano krevete

 Kaip jau minėta, dumblių atsiradimas yra labai tikėtinas, ypač pradinėje akvariumo fazėje. Ekologinė pusiausvyra čia tiesiog dar ne visai nusistovėjusi. Tokiu atveju turėtumėte būti kantrūs, kol sistema pasieks tam tikrą pusiausvyrą. Dumblių ir vandens augalų santykis pradžioje taip pat nesubalansuotas. Padidėjęs augalų augimas pakeičia pusiausvyrą į dumblių nenaudą. Todėl pradžioje svarbu sodinti kuo tankiau ir naudoti greitai augančius stiebus. Kol bus pasiekta pusiausvyra, rekomenduojame kovoti su dumbliais naudojant individualias kontrolės priemones. Svarbiausias dalykas, be abejo, yra pakankamas dumbliais mintančių gyvūnų kiekis . Amano krevetės, taip pat lenktyninės ar raginės sraigės čia yra ypač veiksmingos.

 

Tačiau kaip dumblių protrūkis įvyksta akvariume
, kuris ilgą laiką jau buvo paleistas? Apsodintame akvariume taip dažniausiai nutinka dėl maistinių medžiagų disbalanso. Tada tam tikromis aplinkybėmis dumbliams gali susidaryti labai geros sąlygos, kurias jie gali panaudoti, kad matomai išplistų. „Maistingosios medžiagos“ (remiantis šiuo straipsniu) visų pirma turima omenyje visus keturias pagrindinius aprašytų elementų parametrus (šviesa, CO2, mikro- ir makrotręšimas). Tai, kad tik tam tikra maistinė medžiaga skatina dumblius, pavyzdžiui, azotas ir fosforas, dabar yra pasenusi idėja. Pavyzdžiui, akvariume azotas gali būti matuojamas nitratų pavidalu, o fosforas – fosfato pavidalu. Tai svarbios maistinės medžiagos vandens augalams. Jei šių medžiagų trūksta, augalai nebegali taip gerai augti ir negali konkuruoti su dumbliais. Šiuo atžvilgiu nitratų ar fosfatų trūkumas netgi gali paskatinti dumblių augimą. Todėl labai svarbu aprūpinti vandens augalus tinkamai tręšiant. Žinoma, maisto medžiagų tiekimas turi būti ne tik subalansuotas, bet ir pritaikytas prie situacijos. Pavyzdžiui, mikroelementų (geležies ir mikroelementų) suvartojimas akvariumo paleidimo fazėje nėra toks didelis, kaip vėlesniuose etapuose, kai susiformuoja žymiai daugiau augalų masės. Todėl pirmosiomis akvariumo dienomis tręšimas ir apšvietimas turėtų būti atitinkamas pagal situacija. Pradedant vandens peizažą arba apsodintą akvariumą tinkamai sodinant, rekomenduojame vadovautis šiomis gairėmis:

 


 Augant vandens augalams didėja ir maistinių medžiagų suvartojimas, kurių pasiūla vėliau koreguojama ir laikui bėgant didinama, atsižvelgiant į situaciją. Rekomenduojame mūsų straipsnį „Tręšimas įsilaužimo fazėje“, kuriame nagrinėjama būtent ši tema.

 

cladophora dumblis

 Maistinių medžiagų disbalansas ir dėl to susidaratys dumbliai dažnai atsiranda nepaisant akvariumo priežiūros priemonių , pavyzdžiui, pamiršus pakeisti vandenį. Reguliarus, jei įmanoma, kas savaitę, maždaug 20-50 % vandens keitimas yra labai svarbus bendrai akvariumo būklei ir taip pat padeda išvengti dumblių. Keičiant vandenį ne tik tiekiamas šviežias, neužterštas vanduo, taip pat pašalinamos nepageidaujamos medžiagos ir užtikrinama, kad tam tikrų elementų negalėtų susikaupti per daug. Kalbant apie maistines medžiagas vandens augalams, 50 % vandens pasikeitimas taip pat palaiko tinkamą lygį. Tai reiškia, kad galima išvengti perteklinių maistinių medžiagų piko ir nebereikia kas savaitę tikrinti verčių atliekant vandens tyrimus.


 Tačiau kitos situacijos taip pat gali sukelti disbalansą. Pavyzdžiui, apleistas tręšimas, per stiprus arba per ilgas apšvietimas, tuščias CO2 balionas, bet taip pat ir aplinkos pokyčiai, pvz., apšvietimo ar vietos pasikeitimas arba sezoniniai temperatūros svyravimai. Jei staiga atsiranda dumblių, dabar reikia teisingai identifikuoti dumblius, kad būtų galima imtis atitinkamų atsakomųjų priemonių. Be to, reikia nustatyti ir pašalinti protrūkio priežastį.

Akvariumo dumblių rūšys

 Siekdami teisingai atpažinti dumblius, dabar padarėme apytikslę kompiliaciją. Kituose tolesniuose straipsniuose mes išsamiau aptarsime skirtingus dumblių tipus, jų individualias kontrolės priemones ir tipines atsiradimo priežastis.

Raudonieji dumbliai

 Raudonieji dumbliai (Rhodophyceae) gėlavandeniuose akvariumuose dažniausiai atstovaujami labai plačiai paplitusių šepečių ir barzdos dumblių. Jų spalva natūraliai ne raudona, o pilka. Tačiau jie parausta, jei dumblių mėginį įdedate į alkoholį. Šis tyrimas leidžia lengvai atpažinti raudonuosius dumblius.

Barzda

dumblis barzda compsopogon sp

 Barzdotieji dumbliai (Compsopogon sp.) dažniausiai auga ant įrangos, dekoracijų arba lėtai augančių vandens augalų lapų pakraščių. Jie gana tvirtai prilimpa, yra tamsios spalvos, smailia, plaukuota išvaizda (primena barzdos plaukus, iš čia ir kilęs pavadinimas). Norėdami gauti daugiau informacijos, spustelėkite čia.

 

Šepetiniai dumbliai

šepetinis dumblis audouinella sp

 Šepetiniai dumbliai (Audouinella sp., Rhodochorton sp.) yra krūminiai su trumpais, tankiais siūlais, kurie auga dėmėmis. Jų forma primena mažus šepetėlius. Spalva gali šiek tiek skirtis, nuo tamsiai žalios iki pilkos iki giliai juodos. Kaip ir barzdos dumbliai, jie dažniausiai auga ant technologinių, kietų kraštovaizdžių ir lėtai augančių augalų lapų kraštų. Ten jie tvirtai pritvirtinti ir sunkiai pašalinami mechaniškai (pešiojant). Norėdami gauti daugiau informacijos, spustelėkite čia.

Dumblių nuosėdos

 Tai yra dumblių tipai, kurie auga kaip kilimas ir paprastai apauga augalų lapus, akvariumo stiklus, substratus, gruntą,  įranga ir dekoracijas.Šiai grupei priklauso gana daug skirtingų rūšių.

Titnagdumblainiai - "rudadumbliai"

 

Diatome rudadumblis Bacillariophyceae

 Diatomai, dar vadinami diatomais arba Bacillariophyceae, dažnai sudaro rusvas dumblių nuosėdas, kurios dengia visus akvariumo paviršius. Šis dumblis dažniausiai parodo naujai paleistame akvariume. Šnekamojoje kalboje jie dar vadinami rudaisiais dumbliais dėl savo spalvos (tai nėra visiškai teisinga, nes tikrieji rudieji dumbliai yra kita dumblių grupė ir dažniausiai aptinkami tik jūroje). Jie dažnai atsiranda per pirmąsias kelias naujai įrengto akvariumo savaites, bet vėliau dažniausiai išnyksta savaime. Daugiau informacijos rasite čia.

Melsvadumblis

melsvadumblis Cyanobacteria cianobakterija

 Biologiškai kalbant, šios riebios, melsvai žalios nuosėdos kilimu padengiančios gruntą ir augalus yra ne dumbliai, o cianobakterijos (vienaląstės mėlynosios bakterijos). Jos padengia viską ir yra labai lengva atpažinti pagal stiprų puvimo kvapą. Šias bakterijas dažnai galite pamatyti tarp substrato krašto ir akvariumo stiklo, kaip parodyta nuotraukoje. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Taškinis dumblis

Taškinis dumblis coleochaete

 Taškiniai dumbliai (tikriausiai daugiausia Coleochaete rūšys) yra žalios, taškinės formos dumblių nuosėdos, kurios pirmiausia kolonizuoja akvariumo stiklą, bet taip pat ir vandens augalus, dekoracijas bei įrangą. Jie dažniau pasitaiko labai apšviestuose akvariumuose. Nuosėdas gana sunku pašalinti. Skustukas valiklis būtinas, kad būtų galima juos nukrapštyti nuo stiklo. Daugiau informacijos apie tai galite rasti čia.

Dulkiadumbliai

dulkiadumbliai

 Dulkėtieji dumbliai yra panašūs į kitus prilipusių dumblių nuosėdas, tačiau liečiant atrodo šiek tiek plonesni ir juos labai lengva nušluostyti ar nuvalyti. Jei šiuos dumblius pašalinsite rankiniu būdu, vandenyje susidaro žalios dulkės ir nauja kolonizacija dažnai įvyksta vos po kelių valandų. Dėl to jie yra labai erzinantys dumblių tipas ir šnekamojoje kalboje vadinami „žaliojo disko maras“. Pastarasis pavadinimas kilęs iš vandens augalų forumo tikslios rūšies identifikavimas dar nebuvo atliktas. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Kitos žaliųjų dumblių nuosėdos

dumbliu nuosedos

 Įprastos žaliųjų dumblių nuosėdos, kurios nusėda ant visų akvariumo paviršių, yra gana nekenksmingos. Priešingai nei taškiniai dumbliai, šie dumbliai linkę augti dideliame plote. Jie gali būti daugiau ar mažiau įsitaise vienoje vietoje ir kartais gali būti lengvai nuvalomi rankomis. Daugiau informacijos rasite čia.

Dumbliai atvirame vandenyje

 Tai yra dumbliai, laisvai plūduriuojantys vandenyje. Jie gali labai apriboti akvariumo vaizdą. Tačiau drumstą vandenį gali sukelti ir bakterijos.

Plaukiojantys dumbliai-"vandens žydėjimas"

akvariumas be chlorella chlorella chlorella

 Plaukiojantys dumbliai yra maži, laisvai plaukiojantys dumbliai,nuo kurių pažaliuoja vanduo , bet nenusėda ant paviršių. Paprastai tai yra Chlorella rūšys. Daugiau informacijos apie tai rasite čia.

Bakterijų žydėjimas

bakteriju zydejimas

 Kaip ir žaliųjų plūduriuojančių dumblių atveju, matomumas akvariume labai pablogėja. Tačiau vanduo nepažaliuoja, greičiau išlieka pieniškas/pilkas. Tad šiuo atžvilgiu tai atsitiko ne dėl dumblių, o dėl pernelyg didelio bakterijų augimo. Daugiau informacijos rasite čia.

Dygliadumbliai

 Čia apibendrinti gėlavandeniuose akvariumuose dažniausiai pasitaikantys žaliųjų dumblių tipai, kurie visi sudaro skirtingo ilgio siūlus. Jie šiek tiek skiriasi vienas nuo kito savo augimo įpročiais.

Siūliniai dumbliai

Siuliniai dumbliai

 Siūliniai dumbliai susideda iš ilgų žalių siūlų ir gali priklausyti įvairioms dumblių rūšims. Jie yra gana minkšti ir nestabilūs. Jie netinkamai auga ant paviršių, bet įsipainioja į augalus ar dekoracijas. Šiuos dumblius galima lengvai suvynioti pagaliuku ir pašalinti rankiniu būdu. Pakankamas Amano krevečių skaičius idealiai tinka kaip natūralūs naikintojas. Daugiau informacijos apie siūlinius dumblius rasite čia.

Plaukadumbliai

  Arba plaukinis dumblis. Tai šviesiai žali dumbliai, kurie sudaro labai minkštus, į vatos kamuoliukus panašias pagalvėles. Jų ilgis gali siekti apie 4 cm. Jie gali priklausyti įvairių tipų dumbliams. Dumbliais mintantys gyvūnai, tokie kaip Amano krevetės, labai patikimai minta šios rūšies dumbliais.

Pūkelių dumbliai

pukeliu dumbliai

 Šie žalieji dumbliai auga kaip atskiri trumpi siūlai, dažniausiai ant vandens augalų lapų ar akmenų. Šiuos dumblius galima lengvai išstumti optimizavus vandens augalų tręšimą. Daugiau informacijos apie šiuos dumblius rasite čia.

Kailiniai dumbliai

Kailiniai dumbliai

 Šie dumbliai dengia augalus ir kraštovaizdį kaip kailis ir gali gana greitai augti. Siūlų ilgis skiriasi priklausomai nuo rūšies. Kailinius dumblius labai sunku pašalinti mechaniškai, nes jie yra tvirtai pritvirtinti prie paviršiaus medžiagos. Dažnai tai yra Oedogonium genties rūšys. Čia yra daugiau informacijos.

Cladophora sp.arba Maurarykštė

Cladophora maurarykste sakotasis dumblis

 Vienas iš labiausiai užsispyrusių žaliųjų dumblių yra tam tikros rūšies Cladophora (šakelės arba šakotieji dumbliai, maurarykštė). Tai gana lengva atpažystama iš aiškių šakų ir krūminio augimo. Atrodo, kad jis yra kietesnis už paprastus siūlinius dumblius ir tikriausiai todėl yra mažiau patrauklus kaip maisto šaltinis dumbliais mintantiems gyvūnams. Daugiau informacijos apie šiuos dumblius rasite čia.